poniedziałek, 18 marca 2013

"PIASEK W BUTACH" ELIN HILDERBRAND I "NIEDORĘCZONY LIST" SARAH BLAKE,

CZYLI ZALEGŁOŚCI "Z PÓŁKI".


Trzy kobiety przyjeżdżają na wyspę Nantucket. Każda z nich boryka się z problemami. Mniejsze, lub większe skutecznie zaprzątają im myśli, sprawiając, że podróż, która miała być powrotem do wspomnień z dzieciństwa i młodości, staje się ucieczką od kłopotów. Pozostają jednak rozmyślania, które jak piasek w butach, pozostały po wypadzie na plażę, irytuje.
Vicky ma udane małżeństwo, dwójkę dzieci, zawsze prowadziła zdrowy tryb życia, jednak to właśnie ona zapada na raka płuc. Zamiast zostać w domu, w dużym mieście, z dobrze wyposażonymi szpitalami, decyduje się na przyjmowanie chemioterapii na wyspie. Zostawia męża, któremu bardzo trudno jest się pogodzić z tą decyzją, zabiera dzieci, siostrę i wyjeżdża do małego domku, który zostawiła im babcia.

Jej siostra to Brenda, kobieta, która własnie zrujnowała swoją błyskotliwą karierę uniwersyteckiego wykładowcy, romansem ze studentem. Przy okazji uszkodziła bardzo cenny obraz, będący własnością uczelni. Bez pracy, bez pieniędzy na odszkodowanie na renowację dzieła, zaszywa się na wyspie, by tam w spokoju napisać scenariusz filmu, który by zapewnił mile widziane w tych okolicznościach honorarium.

Towarzyszy im przyjaciółka Vicky. Melanie, po wielu latach starania się o dziecko, odkryła, że jest w ciąży. Prawie równocześnie dowiedziała się o romansie męża, który zmęczony podporządkowaniem ich życia intymnego chęci posiadania dziecka, poszukał sobie kobiety, bez takich pragnień.

W opiece nad dziećmi pomaga im Josh, młody chłopak, dla którego to lato stanie się czasem przekraczania progu dorosłości.
Książka szybka w lekturze, lekka, ale nie pozbawiona momentów refleksji. Bohaterki czasem irytujące,  ale można je polubić, choć głębsze przejęcie się ich troskami, nie stało się moim udziałem. Powieść na kilka wieczorów, miło wypełniła czas, ale nie nic więcej.


"Niedoręczony list" to historia trzech kobiet, które połączył pewien list. Iris jest naczelniczką poczty. Kobieta jest bardzo oddana swojej pracy, tropi wszelkie nieścisłości i drobne pomyłki, a jednak pewnego dnia zacznie się zastanawiać, czy może nie zataić pewnej wiadomości i pozostawić jej adresatkę w nieświadomości. 

Frankie to dziennikarka nadająca relacje z bombardowanego Londynu. Przebywając w tym mieście, żyjąc w ciągłym zagrożeniu, przekazuje wrażenia z codziennego życia słuchaczom zza oceanu. Po śmierci przyjaciółki przejmuje jej misję i opowiada również o tym, co spotyka Żydów w kolejnych krajach, zajmowanych przez Niemców.

Emma zaś jest żoną doktora. Z początku ufna i pogodna z nadzieją młodej żony patrzy w przyszłość. Niestety jej mąż, poruszony śmiercią pacjentki, którą stracił w wyniku bardzo ciężkiego porodu, postanawia wyjechać do Londynu, by tam pracować w szpitalu, niosąc pomoc rannym w wyniku bombardowań.

Losy tych trzech kobiet splata ze sobą przypadek i wojna. 
Była to dla mnie powieść, w której tytułowy niedoręczony list pozostał w tle. Bardziej zainteresował mnie za to obraz ludzi, których życie przebiega tak odmiennie z racji miejsca zamieszkania. Frankie przebywa w Londynie, wieczorami biegnie do schronów, jest świadkiem ludzkiej śmierci, codziennie obserwuje cichą rozpacz i determinację swojej przyjaciółki, która wszystkim opowiada o sytuacji Żydów w Europie. Potem siada przed mikrofonem i wyobrażając sobie, że mówi do matki, opowiada o życiu w czasie wojny. Po drugiej stronie, w USA są ludzie, którzy jeszcze nie wiedzą co to znaczy, ale już zaczynają czuć zagrożenie. Matki obawiają się o swoich synów, niemieccy emigranci traktowani są z wrogością i pogardą, wszyscy wypatrują szpiegów w swoim otoczeniu.

Wiedziałam, że akcja tej książki toczy się w czasie II wojny światowej, ale subtelna okładka sprawiła, że oczekiwałam raczej ciut sentymentalnej opowieści miłosnej o rozstaniu. Zaskoczył mnie delikatny, ale czasem nieco zbyt formalny styl tej opowieści, w której  głównym wątkiem jest relacja trzech kobiet. Emma i Iris z uwagą słuchają opowieści Frankie, jej audycje sprawiają, że tak odległe od nich wydarzenia, poruszają i zaprzątają myśli. Żadna z nich nie przypuszcza jednak, że los zetknie je ze sobą jeszcze bliżej, a Frankie będzie musiała osobiście przekazać wiadomość, która zmieni życie Emmy.
Intrygująca historia, szkoda tylko, że w jej odbiorze przeszkadza trochę powściągliwy styl autorki. 


Książki przeczytane w ramach wyzwania: Z półki.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...