środa, 10 lipca 2013

"NARZECZONA OFICERA" CHARLES TODD

Seria Znaku "Zaczytaj się" ma bardzo kuszące ceny, a książka w korzystnej cenie to pokusa prawie nie do odparcia. "Narzeczona oficera" trafiła do mnie przy okazji ostatniego zamówienia, w ostatniej prawie chwili wrzucona do wirtualnego koszyka. 

Tematyka wydawała mi się bardzo interesująca, miałam wrażenie, że pod romansową otoczką kryje się coś więcej. Bo fabuła rzeczywiście kręci się wokół miłości, który komplikuje I wojna światowa. Lady Elspeth jest szkocką damą, osieroconą przez ojca. Przebywając u przyjaciółki we Francji w przededniu wybuchu wojny, przyjmuje oświadczyny jej brata, mężczyzny którym jest zauroczona od szkolnych czasów. Alain wyrusza na front, a dziewczyna czuje, że jej miejsce w tych tragicznych czasach jest jednak w domu, w Szkocji. Jednak w czasie podróży widzi ogrom nieszczęścia wojny, rannych żołnierzy, którym próbuje pomóc. Postanawia zostać pielęgniarką i w ten sposób uczestniczyć w wydarzeniach. Jej myśli zajmuje coraz bardziej spotkany w drodze dawny przyjaciel Peter Gillchrist. Elspeth zaczyna się zastanawiać czy decyzja o zaręczynach była właściwa.

Objętościowo jest to bardzo krótka opowieść i to jest jej zasadnicza wada, bo autorzy*, prześlizgują się
zaledwie zaznaczając tylko bardzo interesujące elementy. W arystokratycznym pochodzeniu głównej bohaterki i płynącym z tego źródła komplikacjom wyczuwalny jest klimat jak z serialu "Downton Abbey". Dodatkowo dylematy miłosne Elspeth, wbrew moim początkowym obawom, nie trącą tanim romansem, może dlatego, że dziewczynę w równym stopniu jak życie uczuciowe pochłania szkolenie pielęgniarskie, w którym to zawodzie czuje się bardzo dobrze i wynikająca z tego świadomość, że chce ona mieć wpływ na swoje życie i przyszłość jaka ją czeka. Nieźle zarysowane podłoże psychologiczne postaci sprawiają, że powieść jest wiarygodna w warstwie fabularnej.
Jednak coś co w rękach innego pisarza mogło być porywającą opowieścią z rozbudowanym tłem obyczajowo - wojennym, tutaj jest tylko zarysem opowieści, wzbogaconym całkiem nie na miejscu w takiej formie powieści epizodem kryminalnym. 

Czyta się "Narzeczoną oficera" lekko i przyjemnie, ale po lekturze pozostaje żal niewykorzystanej szansy na coś więcej.

* Powieść napisana jest przez Charles'a i Caroline Todd, syn i matka stanowią pisarski zespół.


2 komentarze:

  1. Oj, najgorszy jest ten niedosyt. Tego się obawiałam, więc zbytnio się nie napalałam ;/

    OdpowiedzUsuń
  2. Szkoda! Zapowiadalo sie na bardzo przyjemna lekture.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...