czwartek, 25 lipca 2013

"DZIEWCZYNY ATOMOWE" DENISE KIERNAN

Oak Ridge w stanie Tennessee miasto, które powstało na terenach zabranych okolicznym farmerom. Miasto, które oficjalnie nie istniało. Żadne z jego mieszkańców nie wiedziało o nim wszystkiego. Wśród mieszkańców sąsiednich miast krążył przez lata dowcip o tym, że za ogrodzenie ciągle coś wjeżdża, ale nigdy nic nie wyjeżdża. Ale były to lata II wojny światowej i zadawanie zbyt dużej ilości pytań nie było wskazane. Oak Ridge pozostało więc miejscem bardzo tajemniczym, gdzie każdy zajmował się tym, co do niego należało. 

Wśród mieszkanek miasta znalazło się kilka kobiet, których losy autorka opisuje bardziej szczegółowo. Celia, Toni, Jane, Kattie, Helen, Veronica. Należały do różnych warstw społecznych, były mniej lub bardziej wykształcone. Zajmowały się sprzątaniem, pracą biurową, pomiarami, a także pielęgniarstwem. Kiedy trafiły do Oak Ridge zaskoczyły je spartańskie warunki, ale wszystkie pociągały bardzo dobre zarobki. Nie bez znaczenia była też chęć przeżycia przygody, oderwania się od dobrze znanych miejsc, gdzie się urodziły i dorastały. A przede wszystkim obiecano im, że ich praca przyczyni się do zakończenia wojny, a prawie każda z nich miała brata, który gdzieś daleko walczył za swój kraj.

Denise Kiernan skupia się na dwóch aspektach życia w Oak Ridge. Opisuje naukową stronę działalności jaką prowadzono w ośrodkach na terenie miasta, o której wiadomo było naprawdę niewielu osobom. Na to wpływ miało wielu naukowców, którzy niekoniecznie mieszkali na terenie ośrodka, ale z idei i myśli, którymi dzielili się ze swoimi kolegami i szerokim naukowym światem bardzo szybko wyciągano wnioski.
Z drugiej strony autorka przedstawia Oak Ridge jako zwykłe miasto. Bo choć na każdym kroku przestrzegano zasady tajności, to jednak młode dziewczyny i młodzi mężczyźni, którym przyszło tam zamieszkać pragnęli chociaż odrobiny normalności. nie wolno im było rozmawiać o tym, czym się zajmują, ale znajomości były zawierane, odbywały się potańcówki, każdy chciał sobie stworzyć tam chociaż namiastkę domu. Działało kino, odbywały się mecze koszykówki, młode dziewczyny dbały, by być modnie ubrane, a nie było to łatwe w tonącym w błocie mieście, gdzie zamiast chodników, były drewniane kładki. Ciągły nadzór strażników nie przeszkadzał jednak w spotkaniach towarzyskich, działał szpital i tak jaka wszędzie indziej dyskryminowani byli czarnoskórzy. Miasto pełne paradoksów. 

Kiedy bomba atomowa spadła najpierw na Hiroszimę, a potem na Nagasaki sekret wyszedł na jaw. Stało się jasne do czego przyczyniły się bohaterki książki i wiele nie opisanych bliżej osób. Została stworzona straszna broń, której dzisiaj użycia nikt sobie nawet nie wyobraża. Czy przyczyniła się do wygrania II wojny światowej na froncie azjatyckim, czy tylko przyspieszyła nieuniknione? Czy kobiety, które pracowały w ośrodkach badawczych są bohaterkami, czy tylko wykonywały zwykłą pracę, która mogła być przydzielona komuś całkiem innemu? Czy zostały umiejętnie zmanipulowane, kiedy powiedziano im, że to co robią ma decydujący wpływ na losy ich ojczyzny? Czy zdecydowały by się dalej pracować, gdyby powiedziano im, do czego dążą ich przełożeni? O tym musicie już sami przeczytać w tej książce.

Ja osobiście bardzo polecam, bo przede wszystkim przybliża czas i wydarzenia, które znajdują się poza szerokim kręgiem zainteresowań, nawet jeśli chodzi o II wojnę światową. Zwykle bardziej pamiętamy o tym, co zdarzyło się w naszym rejonie, skupiamy się na tym co nam bardziej bliskie. Myślę, że warto dowiedzieć się czegoś więcej o historii powstania broni nuklearnej.


Za przekazanie książki dziękuję Wydawnictwu Otwarte.

3 komentarze:

  1. Mam ochotę na tę książkę, chociaż nie za bardzo gustuję w tematyce II wojny światowej. Jednak warto przekonać się, jak to było i poznać historię, a najlepiej to zrobić właśnie poprzez literaturę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszą mnie wszelkie pozytywne recenzje tej książki, ponieważ posiadam ją i niebawem przeczytam. Lubię sięgać po literaturę wojenną, dlatego wierzę, że "Dziewczyny atomowe" nie zawiodą mnie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Intrygują mnie czasy II wojny światowej, więc chociażby dlatego zamierzam sięgnąć po tę książkę.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...