piątek, 21 czerwca 2013

"PODEJRZENIA PANA WHICHERA: MORDERSTWO W DOMU NA ROAD HILL" KATE SUMMERSCALE

"Podejrzenia pana Whichera" to książka dokumentalna osnuta wokół śledztwa toczącego się w sprawie morderstwa na Road Hill. W, na pierwszy rzut oka, typowym wiktoriańskim domu zostaje popełniona okropna zbrodnia. Mały chłopiec zostaje zabrany w nocy ze swojego łóżeczka i zamordowany. Jego zwłoki zostają znalezione po krótkich poszukiwaniach w wychodku. To zdarzenie elektryzuje całe wiktoriańskie społeczeństwo. 
Na pomoc lokalnej policji zostaje wezwany inspektor Whicher - detektyw ma rozwikłać skomplikowane węzły rodzinnych zależności i stosunków, bo bardzo szybko staje się jasne, że za morderstwo odpowiedzialny jest ktoś z domowników.

I tak na miejscu zbrodni, w trakcie bardzo trudnego dochodzenia ścierają się różne spojrzenia na moralność jaka rządzi angielskim domostwem. Ważnemu sprawdzianowi zostaje poddany również zawód detektywa. Jak zauważa autorka, by odnaleźć sprawcę detektyw musi pogwałcić niepisane prawo gwarantujące człowiekowi prywatność w obrębie jego własnego domu. Tymczasem Whicher zagłębia się w relacje panujące między członkami rodziny, na którą składają się dzieci Samuela Kenta z poprzedniego małżeństwa, jego druga żona, która wcześniej pełniła funkcję  ich guwernantki, a także potomstwo z drugiego związku. Kto w tym gronie był zdolny do podcięcia gardła zaledwie czteroletniemu, rezolutnemu chłopcu?

Jonathan Wchiher dał się poznać swoim przełożonym jako człowiek ambitny i zdeterminowany. Zaczynał jako zwykły policjant, ale szybko awansował. Sprawa morderstwa na Road Hill była punktem przełomowym w jego życiu. Miał już za sobą kilka rozwiązanych w błyskotliwy sposób spraw, które dawały świadectwo bystrości jego umysłu, zdolności do dedukcji. Wchiher wnikliwie bada miejsce zbrodni mimo, że większość śladów została już zatarta, przesłuchuje domowników, stawia pierwsze hipotezy, wreszcie konstruuje swoją wersję wydarzeń. Wszystko to pod bacznym okiem policji, która wcale nie zamierza chętnie współpracować. Wyniki jego pracy są ciągle poddawane pod dyskusję nie tylko w najbliższym otoczeniu, ale i w całym kraju. Wydarzenia na Road Hill budzą gorączkę detektywistyczną. Postać detektywa fascynuje. Z jednej strony jest tym, który znajduje mordercę, z drugiej kojarzy się z podglądaczem, z czymś nieczystym. Na policję napływają listy od obywateli przekonanych, że potrafią rozwiązać zagadkę morderstwa, nierzadko potępiają Jonathana Whichera za metody, które obiera.

Śledztwo zderza się z całkowicie zrozumiałą potrzebą chronienia własnej prywatności. Jeszcze nigdy wcześniej na widok publiczny nie były wystawiane intymne relacje i stosunki jakie panują w angielskim domu. Whicher łamie to tabu w imię prawdy, ale sprowadza na siebie potępienie ze strony praktycznie każdego środowiska.

"Podejrzenia pana Wchihera" to nie tylko relacja ze śledztwa, które wstrząsnęło Anglią, i jak wskazuje autorka zapoczątkowało nurt powieści detektywistycznej, ale może przede wszystkim przedstawienie realiów epoki i niepisanych praw jakie nią rządziły. Podwójna moralność, którą miałam okazję zaobserwować w trakcie czytania "Sekretnej kochanki Dickensa" Claire Tomalin, tu  pojawia się znowu w pełnym rozkwicie. Lektura tej książki będzie też pożytecznym źródłem informacji dla każdego, to chce dowiedzieć się więcej o początkach zawodu detektywa, który zawojował wyobraźnię pisarzy i czytelników na stałe wpisując się w dzieje popkultury, stając się nośnym tematem książek i filmów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...