środa, 15 maja 2013

"DRACULA" BRAM STOCKER

Już od dawna chciałam przeczytać tę książkę. Wampirów dzisiaj wszędzie pełno, ale ten nowy wizerunek daleki jest od tego, który pojawił się w powieści Brama Stokera "Dracula". 
Wydana po raz pierwszy w 1897 roku, swój charakter zawdzięcza w dużej mierze nurtowi powieści gotyckiej. Jej typowe elementy to przede wszystkim narracja obracająca się wokół tajemniczego, strasznego zjawiska, które wysuwa się na pierwszy plan, zmieniając życie, czy sposób postrzegania świata, przez głównych bohaterów. Upiorną atmosferę podkreśla obecność wielkich, pełnych pułapek zamków, a bohaterowie zmagają się ze śmiertelnym niebezpieczeństwem, których źródło tkwi w klątwie, lub zbrodniczych zamiarach czarnego charakteru. 

"Dracula" szybko zyskał dużą popularność, był tłumaczony na inne języki, wydawany w Europie i Stanach Zjednoczonych. Można powiedzieć, że w ówczesnych czasach była bestsellerem. Dzisiaj jest chyba nieco zapomniana, ale jej lektura jest nadal bardzo ciekawym doświadczeniem dla czytelnika.

Bram Stoker napisał "Draculę" w formie powieści epistolarnej, na którą składają się fragmenty listów, a także wyjątki z dzienników prowadzonych przez główne postaci. Początkowo taka forma opowieści może stanowić pewną trudność, ale z czasem to nie forma, ale wydarzenia wysuwają się na pierwszy plan. A trzeba przyznać, że atmosfera tajemnicy i zagrożenia oddana jest bardzo obrazowo. 
Jonathan Harker odwiedza hrabiego Draculę w jego zamku, by przygotować jego podróż do Anglii, gdzie ten zamierza się wkrótce osiedlić. Po drodze jest świadkiem pełnych strachu reakcji, które pojawiają się kiedy informuje innych o celu swojej drogi. Pewna kobieta daje mu różaniec, mający go chronić przed złem. On sam nie bardzo wie jak odnieść się do tych wydarzeń. Przecież jego gospodarz to poważany arystokrata, człowiek szanowany i wykształcony. Pierwsze chwile w zamku Draculi zdają się potwierdzać informacje Jonathana, ale z czasem nasz bohater zaczyna czuć się zagrożony, przy czym nie potrafi do końca sprecyzować tego uczucia. Hrabia pojawia się i nagle znika, nigdy nie towarzyszy gościowi przy posiłku, zamek zdaje się nie mieć innych mieszkańców, a w nocy wycie wilków zakłóca sen Jonathana, który w końcu zdaje sobie sprawę, że w pełnych przerażenia spojrzeniach okolicznej ludności może kryć się więcej prawdy niż sam przypuszczał. 

W tym czasie w Anglii Lucy Westnera przebywa na wakacjach w towarzystwie swojej przyjaciółki Miny, przyszłej pani Harker. Mina śpi w jednym pokoju z młodą dziewczyną, ponieważ ta od dawna lunatykuje. Pewnego dnia Lucy wymyka się w nocy, staje się wtedy ofiarą Draculi, który zdążył już przybyć do Anglii. 

"Dracula" jest dzisiaj klasykiem, którego poznanie to kilka godzin wypełnionych świetną lekturą. Jej niezwykłość opiera się na rewelacyjnie skonstruowanej postaci tytułowego Draculi, odpychającego potwora, który posiada niesamowitą siłę przyciągania. Relacje poszczególnych bohaterów zazębiają się i w rezultacie tworzą spójną całość, zdolną przykuć do książki na dłuższy czas. Całą powieść przesyca atmosfera grozy i tajemnicy, a ponura sceneria zamku w Transylwanii tworzy sugestywne tło dla Draculi, którego zło jest niewyobrażalne. To nie jest stwór, którego można okiełznać łagodnymi metodami. By zapewnić sobie przeżycie manipuluje niewinnymi istotami, stanowi śmiertelne zagrożenie dla tych, którzy staną mu na drodze. Walka z nim staje się prawdziwym starciem Dobra ze Złem.

Powieść można polecić wszystkim fanom fantastyki i horroru, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej o początkach wampira w literaturze, choć myślę, że nie tylko zwolennicy tych gatunków będą usatysfakcjonowani tą lekturą.

8 komentarzy:

 1. Jakoś mnie te wampiry nie kręcą, za dużo ich ostatnimi czasy, no ale książka, którą prezentujesz to klasyk. Może warto...

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie na konkurs!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Współczesnych wampirów też mam dosyć. :)

   Usuń
 2. Uwielbiam wampiry retro! Czytałam Stokera wieki temu, kiedy jeszcze nie było mody na wampiry. Bardzo lubię też film Coppoli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Film Coppoli kocham i po książce mam wielką ochotę na powtórkę.

   Usuń
 3. Po klasykę zawsze warto sięgnąć, więc chętnie zmierzę się z "Draculą" - nawet jesli tematyka specjalnie nie moja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w przypadku klasyki mam jakieś poczucie obowiązku, żeby czytać więcej. Zwykle nie żałuję swojej decyzji.

   Usuń
 4. Uwielbiam! Bardzo przyjemnie mi się ją czytało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja miałam wątpliwości, ale po kilku stronach wiedziałam, że będzie to jedna z moich ulubionych książek. Muszę kupić własny egzemplarz.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...