wtorek, 15 stycznia 2013

"FANABERIE" JOLANTA WROŃSKA

Mogłabym być naprawdę złośliwa wobec tej książki, bo kilka razy miałam ochotę ją odłożyć i nie wracać do niej nigdy więcej, ale pomimo kilku irytujących niezręczności, dotrwałam do końca i nie załuję czasu, który poświęciłam tej lekturze.
Zasadniczym plusem powieści Jolanty Wrońskiej jest biznesowa otoczka, która towarzyszy fabule. Pastelowa okładka z apetyczną babeczką, która zachęca zarówno do jej zjedzenia, jak do podziwania kunsztu plastycznego twórcy wypieków, sugerowała środowisko cukierników, restauratorów i historię obracającą się wokół jedzenia i płynących z tego korzyści. Pomyslałam sobie, że bohaterka na pewno bedzie odkrywać w sobie talenty kulinarne. No i się pomyliłam.
Klara jest zdolną i ambitną bizneswoman, która dzieli czas pomiędzy doskonale zorganizowaną firmą, kilka lat temu z powodzeniem wprowadzoną na giełdę, a domem. W momencie rozpoczęcia powieści sprawy zaczynają się jednak komplikować. Kobieta jest po rozwodzie, mąż układa sobie życie z inną, oczywiście młodszą, ale Klara pewna swojej wartości nie rozpacza po nim. Jej głowę zaprzątają problemy firmowe. Otóż na jej przedsiębiorstwo czycha prawdziwy rekin biznesu, chcący m.in. zemścić się za nieodwazjemnione awanse.
Czarny charakter powieści nie docenia jednak samej Klary, ani tym bardziej jej trójki dzieci, które w penym momencie biorą sprawy rodzicielki w swoje ręce i próbują ocalić dorobek życia matki.
Pierwszy chyba raz w literaturze typowo kobiecej spotkałam się, z tak szerokim wykorzystaniem tematyki opartej na działanich giełdy, czy zasadach obrotu papierów wartościowych, przechodzenia akcji z rąk do rąk. Pomysł moim zdaniem bardzo trafiony, choć ilość informacji, które nawet nie mimochodem, a w postaci prawdziwych wykładów przedstawia autorka, momentami jest przytłaczjąca. Opisy transakcji, sojuszy, regulaminów przysparzały mi sporo problemów. Dodatkowo odgrywają one tak znaczącą rolę w toku akcji, że ich pominęcie, czy choćby tylko pobieżne przeczytanie jest niemożliwe, bo zakłuca odbiór ciągów przyczynowo - skutkowych.
Podobały mi się też bardzo retrospekcje pokazujące dzieciństwo Klary w biednej, ale bardzo porządnej śląskiej rodzinie, która niechacianemu przez matkę dziecku, ofiarowała miłość i akceptację. Te wątki są też bardzo dobrze zilustrowane językowo.
Niemnej jednak całość książki nieodparcie kojarzyła mi się z pewnym typem amerykańskich filmów, w których bystre dzieciaki swoimi brawurowaymi działaniami ratują z opresji dosrosłych, znajdując matce przy okazji, spełnaijącego wszystkie warunki adoratora. Tutaj wprawdzie amanta mama znajduje sobie sama, ale skojarzenie jest jak najbrdziej naturalne, bo i mężczyzna marzeń ma swój aktywny udział w intrydze dzieciaków.
Książka nabrała przez to bardzo familijnego charakteru, sympatycznego, ale trochę naiwnego.
Przeszkadzał mi też nawiązujący do tego daleko idący idealizm postaci. Klara radzi sobie ze wszystkim śpiewająco. Idealna matka, przyjaciółka, kobieta sukcesu działająca uczciwie, spełniona w życiu zawodowym i rodzinnym. Postacie nie spełniące uznanych wartości moralnych mają swoje miejsce tylko na drugim planie.
"Fanaberie" wywarły na mnie nieco mieszane wrażenie, ale może na ich pozytywną w gruncie rzeczy ocenę, wpłynął trudny do określenia nastrój chwili, bo ogólnie przyjemnie mi się tę książkę czytało. Chyba przede wszystkim podobało mi się to, że główna boahterka, choć raz nie była załamana rozstaniem z mężem, czy też nie została porzucona bez pieniędzy i perspektyw, a okazała się w gruncie rzeczy silną kobietą, a że zbyt idealną. Kto wie? Może takie też istnieją. :)

Książka przeczytana w ramach styczniowego wyzwania Trójka e-pik.
Wyzwanie: Polacy nie gęsi i swój język mają.

13 komentarzy:

 1. To widzę, że tylko mnie ta książka nie przypadła do gustu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mogę powiedzieć, że jestem wobec tej powieści bezkrytyczna, ale przymykając oko na pewne zastrzeżenia, przyjemnie spędziłam przy niej czas.

   Usuń
 2. Patrząc na miniaturę, byłam przekonana, że to książka kucharska... :) Giełda, biznes? Nie dla mnie. Ale recenzja ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. To też było moje pierwsze skojarzenie. :)

   Usuń
 3. Nie lubię pozbawionych realności postaci, a już szczególnie tych nadmiernie wyidealizowanych. Podziwiam, że przebrnełaś przez te opisy, związane z giełdą :) Ja bym chyba odpuściła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Idealizm niestety jest wadą tej powieści, a do opisów giełdowych chyba można się przyzwyczaić. ;)

   Usuń
 4. Zdecydowanie nie dla mnie :) taka doskonała kobieta będzie mnie wkurzać :p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też denerwowała. Stanowczo do idealnych nie należę. L)

   Usuń
 5. Ojej, z całego serca nie znoszę tych filmów, w których "niesamowicie mądre i sprytne amerykańskie dzieciaki" (ale polskie przypadki też mamy) ratują rodziców z opresji, pokonują złych ludzi albo ratują świat przed najazdem kosmitów.
  Na marginesie - może nie znam się na męskiej psychice, ale czy motyw biznesmena, który chce zniszczyć biznes bohaterki w ramach zemsty za odrzucone awanse, nie brzmi trochę... gimnazjalnie? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet bardzo gimnazjalnie. :)
   Trudno go traktować poważnie. ;)

   Usuń
 6. Ojojoj, a ja mam tę książkę na moim stosiku. Nic to, może mi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że odpowiednie nastawienie, wiele może zdziałać. :)

   Usuń
  2. A w ogóle to ciekawa jestem skąd pomysł na okładkę, skoro nijak się ona ma do treści.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...