poniedziałek, 10 grudnia 2012

"BĄDŹ ZDROWA, LIZBONO" ANA VELOSO

Czasem potrzebna jest chwila oddechu. Książka, w której akcja płynie wartko, fabuła cudownie się plącze. Coś co fajnie poczytać, gdy za oknem szybko robi się ciemno, przy dużym kubku herbaty z cytryną.
 
Juliana, zdrobniale nazywana Juju, jest córką bogatego plantatora dębów korkowych. Jej rodzina mieszka w dużym domu, ojciec pochłonięty jest interesami, zaś główne zmartwienie matki, to chęć jak najkorzystniejszego wydania za mąż swoich córek. W chwili, gdy poznajemy Juju, dwie jej siostry są zamężne.
Dziewczyna potajemnie spotyka się z Fernandem, biednym, ale bardzo ambitnym chłopcem z wioski. Dla Juju różnice klasowe pomiedzy nimi nie mają znaczenia, ale pewnego wieczoru, rodzice chcieliby, żeby znalazła sobie znacznie korzystniejszą partię. Okazaja niebawem się nadarza i choć Juju nadal czuje coś do Fernanda, to jednak uświadamia sobie, że być może dzieli ich przepść. Co więcej, daje to odczuć młodemu mężczyźnie. Fernando wyjażdża, a Juliana poślubia kogoś z jej sfery. Po latach jednak spotykają się ponownie.
 
Dawno nie czytałam tak irytującej mnie książki. Będąc w połowie myślałam, że nie przebrnę do końca, ale się zawzięłam. I mogę tylko powiedzieć, że nic się nie zmieniło.
"Bądź zdrowa, Lizbono", to saga rodzinna, obserwujemy więc życie trzech pokoleń, na przestrzeni lat i wydarzeń, które zmieniły oblicze świata. Tylko, że na stronach tej powieści praktycznie tego nie odczuwamy. Obie wojny są skwitowany zaledwie paroma zdaniami, bohaterowie niby awansują do sfer politycznych Portugali, ale tak naprawdę nie ma to praktycznie żadnego wpływu na ich życie.
 
Poza tym w tej powieści nie ma sympatycznej postaci. Juju, którą początkowo postrzegałam jako młodą, niezależną kobietę, okazała się samolubną i interesowną kobietą. Cała historia miłosna między nią, a Fernandem jest rozciągnięta do granic możliwości i wywołuje tylko uczucie zniecierpliwienia, a wielkiej miłości i porozumienia między nimi tak naprawdę nie widać. Ich działania ranią nie tylko ich współmałżonków, ale również i dzieci.
Ponadto autorka wykazuje wyjątkowe niezdecydowanie co do cech charakteru postaci, które stworzyła. Po dużych przeskokach czasowych zachodzą w poszczególnych bohaterach tak wielkie zmiany, np. w dzieciach Juju, że w pewnym momencie zaczęłam się zastanawiać, czy Ana Veloso miała jakieś założenia na początku pisania, czy po prostu zmieniała koncepcję w trakcie. Wiele na to wskazuje, bo nawet obiecujące wątki, autorka porzuca, lub rozwiązuje w sposób naprawdę banalny i nic nie wnoszący do akcji.
 
Rozczarowałam się okrutnie i naprawdę nie polecam.
 
 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...