piątek, 5 października 2012

"TAJEMNICE LOS ANGELES" CURTIS HANSON

A dzisiaj bedzie filmowo. Jakiś tydzień temu zepsuł mi się wieczorem internet. Patrzę w program telewizyjny, cudem znaleziony, bo przecież normalnie to wystarczy klikąć odpowiednią stronę zapisaną w Ulubionych. Oczywiście nic ciekawego nie znalazłam. Zawsze tak jest, że jak nie ma czasu, to multum filmów znajdę sobie do oglądania, jak mam ochotę na telewizję to nic nie ma. Ale nic to, nie poddajemy się. Przecież tyle kiedyś miałam sposobów na zapełnienie wieczoru. Powiecie teraz, że najłatwiejszym i często najlepszym sposobem jest książka. I ja Wam nawet przyznam rację, tylko co z tego, jeśli ja na czytanie nie miałam akurat ochoty, a w przeciwieństwie do telewizora, było co wybrać. Ech... nie dogodzisz człowiekowi marudnemu z natury.
 
Wreszcie wzok mój padł na bardzo ubogą, ale jednak istniejącą półkę z filmami. Jest ich naprawdę niewiele i generalnie wszystkie zostały obejrzane kilka razy, ale uparłam się, że coś znajdę i znalazłam "Tajemnice Los Angeles" w reżyserii Curtisa Hansona.
Swego czasu, a było to naście lat temu, jeszcze w liceum, miałam prawie fobię na pukcie tego filmu. Obejrzałam czystym przypadkiem, potem czatowałam na powtórkę, żeby sobie nagrać swoją własną kopię, wreszcie zakupiłam na DVD.
 
To od tego filmu zaczęła się moja trwająca nieprzerwanie od lat sympatia do Russella Crowe i Kevina Spacey, chociaż ten pierwszy chyba już na zawsze pozostanie na pierwszym miejscu. Biegam na każdy jego nowy film do kina, a w przyszłym roku "Nędznicy".  Już się doczekać nie mogę.
 
Jak się wielokrotnie przekonałam "Tajemnice Los Angeles" są filmem, do którego mogę wracać wielokrotnie i póki co jeszcze się na nim nie nudziłam.
Historia śledztwa prowadzonego w sprawie napadu na nocny bar w Los Angeles i zaangażowanych w nie trzech detektywów, to bardzo mroczny, ale jednocześnie ironiczny obraz miasta i ludzi, gdzie nic i nikt nie jest tym, czym się wydaje.
Film powstał na podstawie książki Jamesa Ellory'a o tym samym tytule i jeśli lubicie ponure, gangstersko - policyjne opowieści, to bardzo Wam ją polecam. Z całą pewnością jest jeszcze bardziej brutalna niż film. Przeniesienie tej powieści na język filmu musiało być ogromnym wyzwaniem.
 
Jak już wspomniałam, powieśc jest mroczna, jest brutalna, ale przede wszystkim jest bardzo wielowątkowa. Czytając ją wiele razy miałam wrażenie, że sie pogubię w wydarzeniach i postaciach. W filmie kilka spraw zostało pominiętych, kilka uproszczonych i wyszło to adaptacji na dobre.
 
Istotą filmu jest zderzenie różnych postaw życiowych trzech policjantów. Bud White to na pierwszy rzut oka pospolity i mało rozgarnięty osiłek. W napadzie na bar ginie jego były partner, zwolniony ze służby za sprawą zeznań Eda Exley'a, detetkywa, który za wszelką cenę chce dorównać zasłużonemu ojcu. Trochę z boku jest zaś Jack Vincenns, doradca przy serialu policyjnym. Wszyscy oni walczą z demonami przeszłości. Kiedy śledztwo zaczyna zataczać coraz szersze kręgi zmuszeni są połączyć swoje siły i to, co odkryli, żeby ujść cało z matni korupcji, intryg politycznych i brudnych interesów.
 
To, co przede wszystkim zwraca uwagę w filmie to zapętlona intryga kryminalna, w której naprawdę łatwo się pogubić. Zaczyna się od morderstwa, ale szybko akcja podąża scieżkami rasizmu, skomplikowanych układów prasowych, politycznych i gangsterskich, a początek okazuje się tylko wierzchołkiem całej góry tajemnic jakie łączą najważniejsze osoby w mieście. Na tym tle świetnie wypadają też postacie bohaterów. Krwiste charaktery i bardzo wyraziste role. Może najgorzej wypada tutaj zdobywczyni Oscara za rolę drugoplanową Kim Basinger, która moim zdaniem po prostu świetnie wyglądała, ale wyroki Akademii są czasem niezbadane. :)
Nagroda należała się za to każdemu z odtwórców głównych ról męskich, za oddanie ich złożonych charakterów i ukrywanych przed światem kompleksów i ran z przeszłości, które ujawniają się w miarę nawiązywania coraz bliższych relacji, od nienawiści, przez wymuszony sojusz, po coś na kształt męskiej przyjaźni.
 
Obejrzyjcie.  
 
Tytuł polski: Tajemnice Los Angeles
Tytuł oryginalny: L. A. Confidential
Na podstawie: "Tajemnice Los Angeles", James Ellroy
Reżyseria: Curtis Hanson
Scenariusz: Brian Helgeland, Curtis Hanson
Zdjęcia: Dante Spinotti
Muzyka: Jerry Goldsmith
Rok produkcji: 1997

5 komentarzy:

 1. Uwielbiam ten film, cała obsadę aktorską ze szczególnym uwzględnieniem Russela Crowe'a, Kevina Spacey i Kim Basinger. Czytając Twój tekst miałam wrażenie jakbym czytała o swoich doświadczeniach z tym filmem. :) Oglądałam go kilka razy i zawsze odnajdywałam jakiś element, szczegół, którego nie dostrzegłam wcześniej. Świetne kino!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Ci się mój wpis spodobał. :)

   Usuń
 2. Widziałem kilkakrotnie i nawet mi sie podobało :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro widziałeś kilkakrotnie, to pewnie Ci się nawet podobało. ;)

   Usuń
 3. Ogladałam ten film jakiś czas temu i musze przyznać,że faktycznie intryga kryminalna jest faktycznie poplątana, bo już nawet nie pamiętam co się w tym filmie działo. Dlatego takie filmy można oglądać wiele razy i raczej się nie znudzą. Ja przynajmniej chętnie odświeżyłabym sobie pamięć.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...