piątek, 20 lipca 2012

"WPŁYWOWE KOBIETY DRUGIEJ RZECZYPOSPOLITEJ" SŁAWOMIR KOPER

Osoby znane z historii Polski, polskiej literatury i sztuki. Wielcy twórcy i zwykli ludzie. Za ich dziełami kryje się życie, często tak samo ciekawe jak ich twórczość.
W szkole uczą nas zarysów biograficznych, poznajemy ich przez ich dzieła. Zapominamy, że nie są instytucjami do podziwiania. Sławomir Koper w swojej książce przypomina ich losy, skanadale jakie stały się ich udziałem. Mowa o kobietach Drugiej Rzeczypospolitej, żonach polityków, pisarkach, poetkach, artystkach.
Mowa o epizodach pomijanych, przmilcznych lub wspominanych tylko na malutkim marginesie, tak żeby łatwo było przeoczyć.

Na stronach tego opracowania znajdziemy szereg fascynujących histrorii, które napisało życie. Maria Konopnicka i Maria Dąbrowska związane z kobietami, Zofia Nałkowska protektorka początkujących pisarzy, Maria Pawlikowska - Jsanorzewska poszukująca prawdziwej miłości. Kobiety związane z Tadeuszem Boy'em Żeleńskim i Stanisławem Ignacym Witkiewiczem.
Ta książka to szereg rysów biograficznych kobiet, które miały odwagę przeciwstawić się zasadom, w jakim je wychowano. Autor kreśli tło historyczne, które miało duży wpływ na kształtowanie się niezależnej postawy wobec oczekiwań społeczeństwa. Walka o przyznanie kobietom prawa do głosu, rozwijający się fenimizm to procesy, które dały kobietom odwagę, by zawalczyć o to, by podejmować decyzje samodzielnie.

Dwudziestolecie międzywojenne było okresem bogatym w osobowości. Środowisko polityczne i literackie to osoby, które się znały i spotykały. Wydarzenia z życiorysu jednych były szeroko i barwnie komentowane przez innych. Romanse, "wymiana" małżonków, kochanki i kochankowie - tutaj nic się nie uktyło. Wraz z autorem zaglądamy do sypialni i poznajemy nieraz bardzo duszną atmosferę poszczególnych związków, obserwujemy wybuchy zazdrości, śledzimy intrygi, ale i drogę zawodową i karierę tych wpływowych kobiet. Czas Drugiej Rzeczypospolitej szybko się skończył, a bohaterkom przyszło się zmierzyć z II wojną światową i PRL-em.


I tylko jedno zastrzeżenie mam do tej książki. Rozbudziła apetyt na więcej.


Sławomir Koper
"Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej"
Bellona
Warszawa 2011

3 komentarze:

 1. Tak to jest z rysami biograficznymi, że budzą apetyt na więcej, dlatego jak już ktoś/coś mnie interesuje, wolę przeczytać biografię poświęconą jedynie jemu.

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeglądałam ostatnio tę pozycję w "Empiku", wygląda ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Panie Sławomirze dziękuję za kolejną piękną książkę,kończę właśnie Wpływowe kobiety drugiej Rzeczypospoliteji jak zwykle po przeczytaniu Pana kolejnej książki jestem zachwycona...............dziękuję ,że mogłam się przenieść w magię II Rzeczypospolitej i poobcować za Panaudziałem z tą piękną epoką i jakże ciekawymi i barwnymi ludżmi tej epoki..............jaka szkoda,że takich ludzi i takiego życia dzisiaj tak mało..........

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...