środa, 18 lipca 2012

"KACPER RYX" MARIUSZ WOLLNY

Powieść łotrzykowska, awanturnicza w realiach renesansowego Krakowa, pełna wydarzeń historycznych zazębiających się z fikcja literacką, barwna i wciągająca. Chcecie taka przeczytać? sięgnijcie po przygody Kacpera Ryxa.

Kacper Ryx to takie dziecko ulicy sprzed wieków. Znaleziony pod drzwiami szpitala, wychowany przez zakonników, przygarnięty przez karczmarkę, która go karmiła w okresie niemowlęcym, teraz student medycyny, poeta. Poznał zycie od podszewski, nieobcy mu fach złodziejski, niczego się nie boi,  jest żądny przygód i wyzwań.
Na prośbę Jana Kochanowskiego podejmuje się onaleźć skradzioną pieczęć królewską. Nawet nie podejrzewa, że jest to początek serii ekscytujących wydarzeń.
Wraz ze swoim najlepszym przyjacielem, Mikołajem Sępem Szarzyńskim wplątuje się w intrygi dworskie i poznaje możnych tego świata.

Akcja powieści toczy się w czasie panowania Zygmunta Starego. Zrozpaczony po śmierci ukochanej Barbary władca, szuka zapomnienia we wspomnieniach, co postanawiają wykorzystać dworscy karierowicze. Sprowadzony przez nich Twardowski przekonuje króla, że sprowadził Barbarę z zaświatów.
A jest to zaledwie początek opowieści, na którą składaja się szereg wydarzeń gładko wynikających z siebie.

Autor bardzo sprawnie odmalowuje tło historyczne. Poznajemy barwny Kraków, środowisko złodziei pełne tajemniczych zasad funkcjonowania, realia studiowania w tamtych czasach, kiedy to bycie żakiem wiązało się z szeregiem przywilejów, a uczelnia była prawie państwem w państwie. W tle ciekawej fabuły poznajemy realia życia w renesansowym mieście. Historia podana w bardzo przystępnej formie. Towarzyszy temu umiejętna stylizacja językowa z całym bogactwem zapożyczeń i łaciną. Jest autentycznie, ale czyta się to bez problemów.

Wartka akcja sprawia, że od powieści nie można się oderwać. Mniej więcej w połowie zaczęłam się naprawdę cieszyć, że to dopiero pierwsza część z serii przygód Kacpra.


Mariusz Wollny
"Kacper Ryx"
Otwarte
Kraków 2007
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...