poniedziałek, 14 maja 2012

"KRONIKI WARDSTONE" JOSEPH DELANEY

Kiedy bibliotekarka poleciła mi cykl "Kroniki Wardstone" nie byłam zachwycona. Wzięłam, bo wcześniej kilka razy miałyśmy podobne zdanie o książkach, ale adnotacja na okładce polecająca pierwszy tom, "Zemstę czarownicy" dzieciom powyżej dziesiątego roku życia, bardzo mnie zniechęciła. Byłam przekonana, że zanudzę się na śmierć i tak nie przeczytam nic poza pierwszą częścią. Później okazało się, że dobrze zrobiłam dając się namówić na wzięcie od razu wszystkich dostępnych tomów.
Ale od początku.

Tom jest siódmym synem siódmego syna. To czyni go szczególnie odpowiednim do wykonywania zawodu stracharza. I rzeczywiście, kiedy przychodzi odpowiedni czas, chłopiec zostaje oddany na naukę do pana Gregory'ego. opuszcza spokojny i bezpieczny dom rodzinny i wraz ze swoim mistrzem zamieszkuje poza wsią. Stracharz żyje w odosobnieniu, ludzie go potrzebują, ale i się boją. Zaczyna się uczyć przeciwko Mrokowi, jak poskramiać widma, boginy i czarownice. Z czasem dowiaduje się, że jego matka miała kierowała się specjalnymi względami wychodząc za jego ojca i dając mu siedmiu synów, a jego nauka jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa hrabstwa i całego świata.

Tom jest solidny, pracowity i wytrwały. Ale jego posłuszeństwo wobec stracharza zostaje wystawione na próbę. Poznaje Alice, dziewczynkę wychowaną wśród czarownic, której charakter budzi wątpliwości. Jednak okoliczności sprawią, że ta dwójka zaprzyjaźni się, choć dziewczynka nie zawsze taje po stronie Dobra.
Nie zmienia to jednak faktu, że główni bohaterowie są sympatyczni. Autor pozwala im popełniać błędy, zmieniać zdanie, żyć i reagować na otaczający ich świat.

Joseph Delaney sięga po sprawdzone schematy. Młody uczeń, którego przeznaczenie jest z góry określone, oddany pod opiekę doświadczonego mistrza, u którego ma się uczyć zawodu, przechodzi szkolenie i drogę wtajemniczenia, to znany motyw w fantasy. W Polsce jak do tej pory ukazało się siedem tomów opowieści o przygodach Toma. Każda z nich posuwa akcję naprzód i kreśli szersze ramy stworzonego przez autora świata. Im dalej tym robi się ciekawiej i bardziej mroczno, a klimat gęstnieje od niebezpieczeństw czyhających na naszych bohaterów. Pomimo wykorzystania znanych elementów odkrywamy kolejne książki z rosnącym zainteresowaniem.
Choć książki te są oznaczone przedziałem wiekowym, powyżej lat dziesięciu, to nie wiem, czy tej granicy nie należałoby podnieść. Bo choć postacie i fabuła nakreślone są raczej prostym i nieskomplikowanym językiem, odpowiednim dla dzieci, to opisy radzenia sobie z Mrokiem, a przede wszystkim z wiedźmami są momentami naprawdę sugestywne i trochę przerażające, a zamiast klimatu fantasy otrzymujemy coś w rodzaju literatury grozy i horroru. Całość jest zgrabnie opowiedzianą historią, która potrafi wciągnąć czytelnika na kilka godzin, gwarantując brak poczucia straconego czasu.


Joseph Delaney
"Zemsta czarownicy"
"Klątwa z przeszłości"
"Tajemnica starego mistrza"
"Wiedźmi spisek'
"Pomyłka stracharza"
"Starcie demonów"
"Koszmar stracharza"
Wydawnictwo Jaguar S.J.

Zdjęcie: Lubimy czytać

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...