piątek, 24 lutego 2012

"ŻONA GODNA ZAUFANIA" ROBERT GOOLRICK

Ralph Truitt jest bogatym przedsiębiocą z Winsconsin, początku XX wieku. Od niego zależy życie wielu ludzi. Jest w końcu największym pracodawcą w okolicy. Szacunek i dystans z jakim traktują go inni, zostaje jednak pewnego dnia wystawiony na próbę.
Jest mroźny, zimowy dzień. Ralph czeka na pociąg, który się spóźnia. Pociągiem tym ma przybyć jego przyszła żona, znaleziona przez ogłoszenie matrymonialne. Mężczyzna ma bolesną świadomość, że wraz z nim na pociąg czeka z ciekawością całe miasteczko.

Wreszcie pociąg przyjeżdża i wysiada z niego kobieta. Tylko, że nie jest to skromna szara myszka, której oczekiwał Ralph. Catherine jest od niego dużo młodsza i piękna. Nie pozostaje mu jednak nic innego, jak zabrać ją do domu. W drodze zdarza się wypadek, Ralph jest ranny, a Catherine ratuje mu życie.
Truitt postanawia jej zaufać.

Tyle, że każde z nich, jak się z czasem okazuje ma swoje tajemnice. I każde z nich wykorzystuje drugie od samego początku do własnych celów. A kiedy do domu wraca syn Ralpha, okazuje się, że bohaterowie prowadzą swoje własne gry, w których nic nie jest jasne.

Nie wiedziałam nic o tej książce, kiedy brałam ją z półki w bibliotece. Ale po prostu musiałam ją przeczytać. I to ze względu na okładkę. Piękny, zimny krajobraz, pociąg i kobieta w bogato zdobionej, bordowej sukni. Bardzo intrygująca.
I taka też jest książka.
Narracja prowadzona z dwóch punktów widzenia, daje nam wgląd w psychikę osób skrzywdzonych przez życie. Nieraz z własnej winy. Bohaterowie są przeraźliwie samotni i szukają przede wszystkim ucieczki z tego stanu. Prowadzi to nieraz do desperackich działań, z których żadne z nich nie wyjdzie bez szwanku. Jedynym wyjściem z sytuacji okazuje się zapomnienie, porzucienie zdradliwej przeszłości i zwrot ku przyszłości.
Tylko, czy potrafią się na to zdobyć...

"Opowieść o tak palącym pożądaniu, że trzeba ją czytać pod zimnym prysznicem"
The Washington Post"

Faktycznie, to pożądanie jest tu siłą napędową. Motorem, który pcha bohaterów naprzód. Ale nie tylko. Na wszystkich odcisnęła swoje piętno zdrada, gniew, decyzje sprzed lat.
Ja polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...