piątek, 20 stycznia 2012

"PAŁAC PÓŁNOCY" CARLOS RUIZ ZAFON

Zafona znałam do tej pory tylko z "Cienia wiatru", książki, która mnie oczarowała na kilka dni, ale do której nie wróciłam jeszcze ani razu. Nadal jednak ciekawią mnie inne dzieła tego autora.

"Pałac Północy" został zakwalifikowany jako literatura młodzieżowa. W Polsce został wydany jako drugi tom cyklu "Książę Mgły". Książki te nie mają jednak wspólnych wątków i można je czytać osobno.

Ben, wychowanek sierocińca St. Patric w Kalkucie, kończy szesnaście lat. Jest to moment, kiedy musi opuścić swój dotychczasowy dom. Jednak zanim to się stanie stawi czoła wydarzeniom, ktore zmienią jego życie. Wraz z przyjaciółmi po raz ostatni spotykają się w opuszczonym domu, zawanym przez nich "Pałacem Północy". Nieoczekiwanie dołącza do nich Sheere. Dziewczyna opowiada im tajemniczą historię swoich rodziców. Jest to początek serii mrocznych zdarzeń. Ben odkryje dlaczego trafił do sierocińca, a przyjaźń grupki wychowanków zostanie poddana próbie.

Zafon prowadzi swoich bohaterów po tajemnicach przeszłości w pięknej scenerii Kalkuty. Miasta dusznego od upałów, pełnego zapomnianych budynków i mrocznych uliczek. I atmosfera tego miasta w powieści opisana jest świetnie. Wraz z bohaterami zagłębiamy się w intrygach przeszłości, które okazują się nadal niebezpieczne i swoim mrokiem mogą pochłonąć nieostrożnych odkrywców.

Jeśli czytaliście "Księcia Mgły" to w "Pałacu Północy" znajdziecie podobny klimat melancholii, smutku i przerażenia. Ale znajdziecie też bardzo podobny schemat opowieści i to może razić. Pod tym względem historia jest do przewidzenia.
Zafona ma jednak talent do snucia opowieści, które zajmują. Zauważamy drobne niedociągnięcia fabularne. Niektóre rozwiązania mogą okazać się nieco banalne, ale sama historia nas oczarowuje.
Wydaje mi się, że siła książek Zafona tkwi w ich atmosferze, tym, że tak łatwo jest nam się przenieść myślami do miejsc, które opisuje.

Z pewnością sięgnę po "Światła września", ale póki co na moim stoliku czeka "Marina" i pewnie niedługo opiszę wrażenia z tej lektury.

3 komentarze:

  1. Polecam zarówno "Marina", "Światła września" jak i pozostałe książki Zafóna :) wszystkie mają w sobie to coś, wszystkie wciągają z fotela do swojego świata :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Marina już zawsze z Nenufarem mi się będzie kojarzyć, co nie zmienia faktu, że to G E N I A L N A książka jest. Jak wiekszosć Zafona :)

    OdpowiedzUsuń
  3. A widzisz, mi "Marina" jakoś nie podeszła do końca. Mam w domu "Grę Anioła" i chyba pozwolę sobie trochę odpocząć od Zafona. Nie chcę do niego stracić entuzjazmu.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...